Vybíráte nový bazén? Rozumíme vám. Není nad to přijít v létě odpoledne z práce a odpočinout si u vody. Jenže jak vybrat bazén, který vám bude sedět? Na trhu dnes existuje celá řada druhů bazénů, které se liší způsobem umístění, velikostí, materiálem nebo třeba údržbou. Proto se vám bude hodit pár tipů, díky nimž bude výběr mnohem jednodušší. Tady jsme sepsali vše, na co při výběru toho pravého bazénu v žádném případě nezapomenout!
Když přemýšlíte o tom, jaký vybrat bazén, jednou z prvních věcí, kterou byste měli zvážit je, jak budete bazén používat. Chcete se jen občas smočit, nebo plánujete pravidelně trénovat na triatlon v bazénu s protiproudem? Rádi byste se koupali v luxusním bazénu s přelivem nebo stačí jeden z modelů klasických plastových bazénů? Chcete bazén primárně pro děti nebo preferujete místo, které si užijí všechny generace?
Pokud si chcete dopřát relaxaci po náročném dni nebo si vodu užít s celou rodinou, hodí se větší obdélníkové bazény, kde si můžete pohodlně zaplavat i ve více lidech. Dětem však budou stačit menší a mělčí oválné či kruhové bazény. Zkrátka, každý bazén má svá specifika a záleží jen na vás, co zvolíte. Je důležité si vybrat takové řešení, které nejlépe odpovídá tomu, co od něj očekáváte.
Při volbě velikosti samozřejmě záleží na tom, jak budete bazén používat, ale ještě důležitějším faktorem je prostor. Máte malou zahradu? Pak se vyplatí menší bazén, který nezabere moc místa, ale přesto poskytne dost prostoru pro letní osvěžení. Pokud naopak vlastníte rozsáhlou zahradu, můžete si dovolit velký bazén, kde si v klidu zaplavete.
U velikost pak záleží i na tvaru. Ten totiž ovlivňuje nejen vzhled, ale i funkčnost. Oválné a kruhové bazény jsou skvělé, pokud chcete ušetřit místo - přirozeněji také zapadnou do zahrady a umožní jednodušší pohyb kolem bazénu. Na druhou stranu obdélníkové bazény poskytnou víc prostoru pro plavání a mohou být lepší volbou, pokud si chcete dopřát víc pohybu.
Pokud plánujete pohodlně plavat, měl by bazén mít hloubku alespoň 1,2 nebo 1,5 metru. Jestliže chcete do bazénu skákat šipky, doporučujeme hloubku bazénu 1,5 metru. Plavce zajímá také šířka a délka bazénu. Pro pohodlná tempa potřebujete šířku od 2,5 metru, ale pokud chcete plavat vedle sebe s partnerem, ideální šířka je minimálně o metr větší. Co se týká délky, ta je pro plavání samozřejmě také důležitá, ale s kvalitním protiproudem si můžete dobře zaplavat i v kratším bazénu.
Nejprodávanějšími bazény jsou jsou již několik let bazény s rozměry 6m délky, 3m šířky a 1,5m hloubky. Máme je v nabídce našich bazénových setů.
Dalším zásadním rozhodnutím, které byste měli při výběru bazénu učinit, je způsob umístění. Z tohoto pohledu lze pořídit nadzemní bazény nebo zapuštěné bazény. Jaký bazén vybrat?
Největší výhodou nadzemních bazénů je jejich nízká pořizovací cena, kterou způsobuje ve velké míře absence stavebních prací. Bazén může být jednoduše dovezen až k vám na zahradu, nebo v případě problémů s přístupem na pozemek je možné jej smontovat přímo na místě.
K nadzemním bazénům lze také pořídit veškeré bazénové příslušenství včetně adekvátní bazénové filtrace, schůdků do bazénu, fóliového zakrytí a bazénové chemie.
Bazény jsou však vhodné především pro koupání v letní sezoně. Mimo koupací sezonu je jejich využití značně limitováno, protože instalace zastřešení bazénu je pro tento typ velmi prostorově náročná a často na to prostě není místo. Nadzemní bazény jsou pak vhodné jako relaxace pro děti i celou rodinu. Bazény se vyrábí nejčastěji z plastu a jsou samonosné. Jejich nejlevnější variantou jsou pak nafukovací bazény.
Zapuštěné bazény nabízejí oproti nadzemním bazénům daleko větší komfort. Za vděk jimi vezmou především osoby s horším pohybovým aparátem a děti. Zapuštěný bazén je navíc skvělým designovým prvkem, který perfektně dokreslí letní rodinnou pohodu na vaší zahradě. Okolí bazénu si můžete zkrášlit nejrůznějšími typy povrchů.
Při montáži bazénů jsou nejoblíbenějšími typy povrchů betonové dlažby nebo dřevěné/plastové terasy, které jsou z dlouhodobého pohledu relativně bezúdržbové. Občas se setkáváme s kamennými dlažbami, zejména u dražších řešení. Lehká nevýhoda je však v nerovnosti povrchu kamene v případě, že plánujete bazénové zastřešení. Občas si lidé nechají udělat povrch okolí bazénu technologií TopStone, která ale vyžaduje pravidelnou údržbu povrchu.
Zapuštěné bazény je možno vyrobit v jakýchkoli rozměrech, přesně dle vašich představ. Obecně se však zapuštěné bazény vyznačují vyšší náročností na stavební úpravy. K bazénům nicméně v Rentmil poskytujeme záruční i pozáruční servis, bezplatné poradenství a veškerý související servis, např. jarní zprovoznění a podzimní zazimování.
Pokud hledáte zapuštěný bazén se skvělým poměrem cena/výkon, podívejte se také na naše bazénové sety a bazénové sety se zastřešením.
Při výběru bazénu byste neměli zapomenout ani na náročnost údržby. Jednou z prvních otázek je v tomto případě: „Jak vybrat filtraci k bazénu?“. Bazénová filtrace totiž není jen o tom, aby voda zůstala čistá a průzračná – pomáhá také snižovat množství chemikálií, které je potřeba do vody přidávat. Bazény s kvalitnějším filtračním systémem vám tak mohou na údržbě ušetřit spoustu času i peněz. Filtrace existují kartušové pro menší bazény z hobbymarketů. K velkým bazénům však doporučujeme výhradně kvalitní pískové filtrace.
Kartušová filtrace má vstup a výstup, mezi kterými se nachází samotný filtr. Voda je vstupem přiváděna do filtrace, kde se přes kartušovou papírovou filtrační vložku vyčistí a výstupem putuje zpět do bazénu. Instalaci kartušové filtrace doporučujeme do méně objemných nadzemních bazénů. V tomto případě si nicméně za málo peněz užijete relativně hodně muziky.
Funkce pískové filtrace je podobná jako u kartušové, jen je zde, jak už název napovídá, jiné filtrační médium. Vstupem je bazénová voda přiváděna do filtrace, kde se filtruje přes pískovou filtrační náplň. Zde dochází k oddělení nečistot a čistá voda se výstupem vrací do bazénu. Tady se sice jedná o dražší řešení, nicméně u větších bazénů jinou variantu nemá smysl zvažovat.
Kromě filtrace vás čeká také pořízení bazénové chemie a případně dalších zařízení na úpravu vody v bazénu. Hodit se vám bude bazénový skimmer a trysky, které pomáhají se sběrem nečistot z povrchu bazénu. S nečistotami na dně vám pak pomohou bazénové vysavače.
Pokud plánujete pořídit nový bazén a nevíte kde začít, můžete se s námi poradit v našich prostorách v Plzni v ulici Lidická 1233/26 mezi čerpací stanicí ÖMV a Penny Marketem. Schůzku je možné si domluvit na telefonním čísle +420 777 868 159, případně mailem na bazeny@rentmil.cz. Přímo v prostorách naší provozovny máme instalováno několik typů bazénů, zastřešení a dalšího příslušenství, takže vše můžete vidět přímo v reálu.