Potřebujete poradit s výběrem?
Navštivte náš showroom v Plzni
nebo zavolejte +420 737 222 004
Drobečková navigace

Úvod > Radíme vám > Jak zazimovat bazén?

Jak zazimovat bazén?



Datum konání:
25.9.2019

Koupací sezona skončila a je proto potřeba bazén zazimovat. Kdybyste to totiž neudělali, anebo zvolili chybný postup, mohl by mráz poškodit veškeré technologie a potrubí. Jak tedy správně zazimovat bazén?

Když zazimováváte poprvé

Vlastníte zahradní bazén teprve první sezonu? Pak je lepší si objednat odborníka, rovnou ho ale požádejte o zazimování s instruktáží, kdy vám bazénový specialista všechny postupy ukáže a vysvětlí. Z vlastní praxe víme, že zákazníci, které jsme takto zaškolili, v dalších letech zvládají zazimování bez problémů sami. Tento postup určitě zvolte, i když jste zvyklí si všechno kolem domu a zahrady dělat sami. Příprava bazénu na zimu je totiž poměrně složitá a pouze podle návodů byste ji napoprvé nemuseli zvládnout.

KONTAKTUJTE NÁS

Když už máte zkušenosti

Máte už začátky za sebou a do zazimování bazénu se pouštíte poněkolikáté? V tom případě přinášíme stručný manuál, díky kterému si připomenete, jak na to. Návod platí shodně, ať už se připravujete na zazimování zapuštěného (podzemního bazénu) nebo nadzemního bazénu.

1. Vypusťte vodu

To, zda máte před zimou vypustit všechnu vodu nebo jenom část, by mělo být uvedeno v pokynech od výrobce. Zpravidla platí, že u fóliových a plastových bazénů se vypouští jen jedna třetina vody tak, abyste se dostali nejméně 20 cm pod úroveň potrubí, recirkulačních trysek a skimmeru. V případě, že je v bazénu i protiproud, je třeba upustit vodu až pod něj – tj. zhruba do poloviny bazénu. 

2. Zazimujte filtraci

Odpojte přívodní trubky. Filtrační zařízení (motor) vyjměte ze šachty, vylijte z něj veškerou vodu a v ideálním případě uložte do suché místnosti, kde ani v mrazu teplota neklesne pod nulu. (Tato starost samozřejmě odpadá u těch majitelů bazénů, kteří mají technologii umístěnou v domě.) Pokud máte protiproud, postarejte se o něj stejným způsobem jako o motor filtrace. Následně z rozvodů a filtrační nádoby vypusťte vodu a na trysky dejte víčka. 

3. Ukliďte nečistoty

Odstraňte z bazénu všechny nečistoty a usazeniny. Na čištění stěn vám bude stačit klasický kartáč a běžné mycí prostředky, na dno použijte bazénový vysavač

4. Přidejte zazimovací směs

Jestliže se voda ve vašem bazénu upravuje klasickou chlórovou chemií (a ne solí), přidejte do ní zazimovací směs. Nejprve, ale upravte její pH na 6,8 až 7,2 – zabráníte tím bujení řas a bakterií. Pak na hladinu položte speciální plováky nebo PET lahve, které ochrání stěny bazénu před deformací v případě, že voda zamrzne. 

5. Bazén zakryjte

Posledním krokem je zakrytí bazénu na zimu. Určitě použijte speciální zimní bazénovou plachtu. Ta je odolná vůči mrazu a zároveň má uprostřed sítko, které propouští vodu. Díky tomu se na plachtě netvoří kaluže, které by ji mohly potrhat.